Hoteller til ferien med happydays_dk
Øjeblik - vi henter hoteller til dig!
cd top arrow

Happydays tävlingsblogg

Happydays tävlingsblogg
Blog oprettet: 17-12-2014 Blogindlæg i alt: 56 Antal kommentarer: 1958 Antal følgere: 53 Følg denne blog

TÄVLING: Semestern första vårtecken

Sidst opdateret: 29-01-2025
Dette indlæg er læst 739 gange
Oprettet: 28-01-2025

Älskar du våren lika mycket som vi gör? Då måste du vara med och tävla om ett resevärdebevis på SEK 500:- som du kan använda hos Happydays till din nästa bilsemester. 

Första vårtecknen efter vintern
Tänk dig de första snödropparna som visar fram sin blyga blomning genom den fortfarande kyliga marken – och krokusarna som sträcker sig mot solen med sina färgglada kronblad i lila, gult och vitt.

Och när du går genom skogen hör du plötsligt fåglarnas sång, en melodi av glädje och förväntan. Det är som om de vill berätta att våren är på väg. Du ser de första fjärilarna som fladdrar förbi, deras vingar skimrar i solljuset.

Det är inte bara i naturen som du kan se de första vårtecknen; i städerna byts vinterns mörka färger ut i skyltfönstren mot vårmode och inredningsdetaljer i pastellfärger – och uteserveringarna slår ut i takt med vårblommorna i rabatterna. 

I slutet av mars slår bokens skira gröna blad ut i Danmark och på Rügen och så även körsbärsträden i Alsace. Det milda klimatet vid Mosel och Rhen gör att du kan sitta i vårsolen i lä redan i februari och njuta av ett gott glas vin. Och i storstäder som Köpenhamn, Malmö och Göteborg kan du slå dig ner på en uteservering och dyrka vårsolen över en varm kopp choklad.  

På Happydays vill vi tipsa om att det är en fantastisk upplevelse att resa en bit söderut och möta våren en smula tidigare än här hemma; på så vis får man njuta av vårens glädje två gånger. Det behöver heller inte vara så långt bort, bor du i Stockholm kan det räcka med att resa till Skåne.   
 
Upptäck vårt tema vårsemester 

Så här deltar du
Det enda du ska göra är att beskriva var såg du de första vårblommorna, var du vandrade eller cyklade med vårsolen i ansiktet, var fick du en ljuvlig stund på en uteservering? Vi tror på att det händer nu, men du får också gärna skriva om ett semesterminne från en av dina tidigare vårsemestrar. 

Lycka till! 

Det finstilta:
Tävlingen pågår i perioden 29/1-28/2 2025 på vår svenska och danska reseblogg. Vi lottar vi fram en vinnare som får besked direkt. Vinsten kan ej bytas till kontanter. 

 

Kommentarer
Skriv en kommentar
Happydays forbeholder sig retten til at slette kommentarer af anstødelig karakter.
21-02-2025 02:33skrevMarie Pettersson
Längtar till våren i Alsace!
Till de blommande magnoliorna och de rosa körsbärsträden.
Till de små mysiga byarna med medeltida korsvirkeshus, där det är fullt med vårblommor på fönsterbrädor och torg.
Till en härlig vårpromenad genom vinfälten med fågelkvitter och utsikten över kullarna mot Vogeserna. När man kommer fram till grannbyn slår man sig ner i solen på en uteservering och äter en god Tarte Flambee’ och dricker ett glas vitt vin från vinfälten man nyss har promenerat igenom.
Längtar också efter de mysiga vårmarknaderna där man köper byns vin och goda ostar.
Alsace är fantastiskt tidigt på våren🇫🇷☀️😎
16-02-2025 17:38skrevCecilia
💛När solen skiner på den vackra vita snön, när snön börjar smälta & faller ner från hustaken,
När människorna börjar ta sig ut för fina promenader längst vägarna med solglasögonen på 💛
09-02-2025 06:50skrevAnna
Första vårblomman ser jag alltid vid min altan - men än är det 100 centimeter snö kvar och dröjer ett tag!
08-02-2025 08:22skrevEva Håkansson
För många år sedan cyklade vi på Bornholm under skirt gröna bokar. Det var så underbart härligt grönt och skönt med sol, en uppiggande cykel upplevelse som jag haft med mig i minnet många år.
06-02-2025 22:44skrevGunilla Mattsson
Varje år blir jag lika glad när man ser årets först fjäril det är ett så fint vårtecken
06-02-2025 08:16skrevCamilla Olsson
Mitt första vårtecken såg jag igår när jag tog min lunchpromenad i Helsingborg. Mitt inne i city mellan en husgrund och stenläggningen tryckte sig en ensam lite snödroppe upp för att hitta de första solstrålarna.
04-02-2025 17:18skrevGun Rasmusson
Igår när jag promenerade i det soliga och vackra vädret så hittade jag snödroppar i skogsdungen nära där jag bor.
04-02-2025 07:35skrevLars Gille
Vill man möta våren är Amsterdam perfekt, mysiga gränder o kanaler samt blommor överallt framförallt keukenhof.
03-02-2025 23:28skrevAnna Sandström
Vi bor precis bredvid idrottsplatsen och det är ett härligt vårtecken att se att fotbollsträningarna och matcherna har kommit igång igen! Några månaderna nu har det varit så tyst och tomt men nu är planerna fulla med glada barn och ungdomar igen!
03-02-2025 22:42skrevMaria
Första resan, varje år, som bussteseledare gick alltid till Holland för mig. Våren kom till mig när vi besökte Keukenhofs fantastiska blomsterprakt. Men känslan inföll först när jag och min chaufför gick till cafeteria för att njuta årets första jordgubbar med grädde. Det är vår för mig!
03-02-2025 19:19skrevChristel Persson
Januari.
Hämtade mitt barnbarn Oscar, snart 6 år på förskolan. Åkte till stranden och solen gassade.
Vi satt på stora stenar o tittade på vågorna.
Vi gick och samlade stenar o snäckor.
Ljuv harmoni i solen.
03-02-2025 18:34skrevHenrikki Rutanen
Inga vårblommor i Kiruna - bara snö och köld
03-02-2025 18:08skrevMarie-anne Sjöstedt
Det enda vårtecken jag har sett, är äntligen lite solsken och hört en uggla hoa ifrån vår park. Plus att jag har en överetusiastisk duva på taket. Annars är det fortfarande kallt och ruggigt. Men det är en sak som jag blev förvånad över. Åkrarna är ovanligt gröna redan.
03-02-2025 17:44skrevLaila Olhed
Att gå ut på baksidan av huset o träffa vår fina koltrast Betty det är oftast det första vårtecknet. När jag var liten o bodde i Kivik så gick vi alltid ner till hamnen o såg när isen smälte. Sedan gick vi till skogen o plockade härliga vårblommor till mor o far. Våren är en härlig årstid Längtar!
;