Rabatt på sightseeing-upplevelser i italienska kulturstäder
Vistelsen inkluderar en rabattkod som utlöser 20 % rabatt på online-bokningar hos Sightseeing Experiences ”The selection of our best Tours”, som erbjuder sightseeing med ”hop on hop off”-bussar i storstäder som Verona, Florens, Rom, Milano, Padova och Livorno etc., samt guidade stadsvandringar och vinprovningar. Du får en voucher med online-rabattkod efter bokning, och koden är giltig t.o.m. den 31 december 2026.
Via Matiri d'Ungheria 24
I-35031
Abano terme
Italien
Alexander Palace, med 192 rum fördelade på åtta våningar, ligger centralt på kurorten Abano Terme. Hotellet byggdes 1967 och genomgick en totalrenovering år 2000. Standard och faciliteter motsvarar dagens semesterförväntningar, men enligt nordisk måttstock klassas det som ett bra turistklasshotell, snarare än ett fullt fyrstjärnigt.
Den italienska atmosfären märks tydligt – från marmorpelarna i lobbyn till den detaljrika inredningen med mosaiker och konstverk som pryder väggarna. På hotellet finns det dygnöppen reception, restaurang, bar, hiss, gratis trådlöst internet (Wi-Fi) och TV-rum.
Som hotellgäst har du fri entré till hotellets två swimmingpooler (öppna kl. 10.00-18.30, ingen åldersbegränsning) och här finns både ett inomhus poolområde med liggstolar (stängt i juli och augusti) och ett utomhus poolområde (öppen under sommarsäsong, från cirka 1 maj-30 september) med liggstolar och parasoller som är beläget på hotellets tak med en skön utsikt kurorten. Båda poolerna har termiskt vatten med en temperatur på 33-37 grader.
Det finns ett begränsat antal parkeringsplatser i garage vid hotellet (mot avgift, reservation ej möjlig), avgiftsfri offentlig parkering cirka 400 meter från hotellet samt möjlighet för avgiftsbelagd offentlig parkering vid hotellet (cirka EUR 1 per timme).
Alla rum har eget badrum, hårfön, litet kylskåp, safetybox, TV, gratis trådlöst internet (Wi-Fi) samt aircondition.
Incheckning från kl. 14.00.
Utcheckning senast kl. 10.00.
Kontakta vänligen hotellet i förväg om du kommer senare än kl. 18.00 på ankomstdagen.
Frukost serveras kl. 7.00-10.00.
Middag serveras kl. 19.30-20.30.
Hotellet har ett begränsat antal rum, där hund är tillåtet (avgift EUR 5 per dygn betalas direkt på hotellet). Därför är det endast tillåtet att ta med sig hund på hotellet, om informationen ges vid resebeställningen! Om man inte på förhand har informerat att husdjur medföljer, kan man riskera att bli avvisad vid ankomst eller tvingas betala en extra städavgift.
Det är ej tillåtet att ha med husdjur i hotellets restaurang.
Bara hundar under 15 kg och 40 centimeters mankhöjd är tillåtna på hotellet.
Det är möjligt att hyra en spjälsäng mot en avgift på 15 EUR per vistelse. Fråga om detta i samband med bokningen.
Radie runt hotellet:
Har du upplevt förhållanden på din semester som bör medföra ändingar av vår resebeskrivning, ber vi dig att skicka en mail till mail@happydays.nu
Happydays förbehåller sig rätten att ta bort oseriösa inlägg och kommentarer som kan anses stötande.
Vinområdet där de världskända bubblorna produceras går under namnet Strada del Prosecco (Prosecco-vinvägen) eller Colline del Prosecco (Prosecco-bergen) - och är i sig själv en stor naturupplevelse.
Upplev pittoreska Venedig, där Markusplatsen, Canal Grande och Suckarnas Bro varje år besöks av mängder av turister. Se fram emot det rika kulturlivet, imponerade arkitektur och en uppsjö av charmiga små restauranger - se kortfilmen och få fin inspiration till din semester.
Upptäck en av Toscanas genuina pastaproducenter, Antico Pastificio Morelli 1860, som idag drivs av den femte generationen i familjen Morelli. Deras pasta sägs ha en unik och utsökt smak och är fri från både konserveringsmedel och färgämnen. Vid ett besök kan du uppleva hur pastan tillverkas utifrån flera hantverksmässiga tillvägagångssätt.
Antico Pastificio Morelli 1860 är en del av Happydays - det lilla extra! Du får rabatt på köp i butik och restaurang samt gratis museibesök på sevärdheten - rabattkupong erhålles efter bokning.
Fattoria degli Usignoli i Toscana